Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Niepodległość i Pamięć - nr 57

Dostępność: 0 szt. ( brak towaru)
Cena: 5,00 zł 5.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Niepodległość i Pamięć Czasopismo humanistyczne Rocznik XXIV 2017 nr 1 (57)

Wydawnictw: Muzeum Niepodległości, 2017, Warszawa, ISSN 1427-1443

Słowa kluczowe: Zbigniew Stypułkowski, Michał Marecki, dezerterzy, Bolesław Mościcki, Ignacy Jan Paderewski

Autor: patrz spis treści

Kategoria: czasopismo

Kwartalnik muzealno-naukowy wydawany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zawiera między innymi artykuły, edycje źródeł historycznych czy recenzje książek, które traktują o historii Polski. Na łamach czasopismo publikowane są teksty znanych i cenionych badaczy, historyków zarówno z kraju jak i zagranicy. 

Fotografie: czarno – białe

Spis treści:

ARTYKUŁY

Krzysztof Komorowski, Jeden z „Szesnastu”. Okupacyjny wątek biografii Zbigniewa Stypułkowskiego

Karol Jadczyk, Prawdziwy szermierz wolności. Rzecz o Michale Mareckim – żołnierzu amii honwedów 1848–1849 r., oficerze wojsk austriackich i sułtańskich, garibaldczyku oraz wodzu powstańczym 1863–1864 r.

Longin Pastusiak, Teheran, Jałta, Poczdam. Wielka Trójka o zachodniej granicy dla Polski

Jerzy Sułek, Traktat Graniczny RP – RFN z 14.11.1990 r. jako ostateczne zamknięcie polsko – niemieckiego sporu o granicę po II wojnie światowej (ze wspomnień głównego negocjatora po 25 latach)

Remigiusz Kasprzycki, Miraże Czerwonego Raju. Losy dezerterów z Wojska Polskiego w Związku Sowieckim w latach 1921-1939 w świetle polskich dokumentów wojskowych

Sergiusz Leończyk, Mała Minusa Kraju Krasnojarskiego jako miejsce pamięci deportacji narodu polskiego

Jolanta Załęczny, Płk Bolesław Mościcki. Kariera wojskowa i kształtowanie się legendy

 

MUZEALNICTWO

Anna Feliks, Pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. O czym dowiadujemy się z inskrypcji i nalepek na przedmiotach

Joanna Lusek, „Na koniec czasu…” - ślady pamięci jako filozoficzno-edukacyjny dezyderat powstania Europejskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego Zgorzelec-Görlitz

Anna Kozyra, XIV Międzynarodowe Sympozjum Biografistyki Polonijnej „Mazowszanie w świecie”

Anna Kozyra, XV Międzynarodowe Sympozjum Biografistyki Polonijnej „Pod obcymi sztandarami. Polacy w siłach zbrojnych i policji państw obcych”

Adam Gałkowski, Medal honorowy „Polonia Semper Fidelis”

Katarzyna Buczek, Obchody Roku Henryka Sienkiewicza na Litwie

 

RECENZJE

Marek Marian Drozdowski, Jerzy Giedroyć przyczynek do portretu i miejsca w polskiej kulturze politycznej

Barbara Noworolska, Piewca przeszłości w czasach dramatycznych (Grzegorz Zając, Czuły weredyk, Twórczość poetycka Juliana Ursyna Niemcewicza, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2015, ss.617)

Antoni Kuczyński, Ewangeliczna posługa wiernym w sowieckim Kazachstanie (Ks. Błażej Michalewski, Polscy zesłańcy w obronie wiary. Kościół katolicki w sowieckim Kazachstanie w latach 1936 – 1990, Wydawnictwo Kubajak, Krzeszowice 2016,ss. 216)

Małgorzata Dajnowicz, O rasizmie i światopoglądzie Romana Dmowskiego (Grzegorz Krzywiec, Szowinizm po polsku. Przypadek Romana Dmowskiego (1886-1905), Wydawnictwo Nerioton, Warszawa 2009, ss. 500)

Andrzej Kotecki, „ Wróg-li to czy przyjaciel”( Jerzy S. Łątka: Słownik Polaków w Imperium Osmańskim i Republice Turcji. Książka – pomnik 600-lecia misji dyplomatycznej. Wydanie II poprawione i uzupełnione; Wydawnictwo i Drukarnia Towarzystwa Słowaków w Polsce, Kraków 2015, ss. 624).

Andrzej Kotecki, Lubelska perła w koronie kultury polskiej (Anna Różycka – Bryzek: Freski bizantyńsko-ruskie fundacji Jagiełły w kaplicy zamku lubelskiego. Wydanie III zmienione; Muzeum Lubelskie w Lublinie, Lublin 2015, ss. 183

Format, ilustracje czarno-białe, oprawa miękka, ss.458, cena 5 zł

 

 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl