Produkt dnia
Filiżanka Muzeum Niepodległości
Filiżanka Muzeum Niepodległości
60,00 zł
szt.
Kolekcja reprintów z okresu Powstania Styczniowego
Kolekcja reprintów z okresu Powstania Styczniowego
75,00 zł 60,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Stefan Starzyński – gospodarz stolicy w latach 1934-1939

Dostępność: 0 szt. ( brak towaru)
Cena: 128,00 zł 128.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Stefan Starzyński – gospodarz stolicy w latach 1934-1939

 

Autorka: dr Beata Michalec

Redakcja: dr Tadeusz Skoczek

 

Wydawnictwo Muzeum Niepodległości w Warszawie 2021

 

Słowa kluczowe: Stefan Starzyński, Warszawa, Stanisław Lorentz. Prezydent m.st. Warszawy, ludność Warszawy, literatura, badania naukowe.

 

 

Publikacja Stefan Starzyński – gospodarz stolicy 1934-1939  autorstwa Beaty Michalec, pod redakcją Tadeusza Skoczka, wydana została przez Muzeum Niepodległości w ramach serii wydawniczej Biblioteka Kwartalnika „Niepodległość i Pamięć”.

W ostatnich latach znacząco wzrosła wiedza o Warszawie i samym prezydencie miasta Stefanie Starzyńskim, jednak cały czas pozostaje niedosyt społeczny. Starzyński zazwyczaj w literaturze przedstawiany jest, jako bohater września 1939 roku, dlatego też autorka postanowiła zaprezentować prezydenta Warszawy, jako gospodarza miasta w latach 1934−1939. Ukazuje jego pracę, dorobek i wysiłek, jaki włożył wraz ze swoimi współpracownikami w to, aby Warszawa zmieniła swoje oblicze.

Niniejsza publikacja jest pośrednio wynikiem wieloletnich badań naukowych prowadzonych przez autorkę na temat Warszawy, Zarządu m.st. Warszawy za czasów prezydenta Starzyńskiego oraz działalności przedwojennych towarzystw przyjaciół dzielnic stolicy, wspólnych losów Starzyńskiego i Lorentza.

W pierwszej części zostały zaprezentowane działania, inicjatywy, poszczególne zadania, jakie wykonał Stefan Starzyński wraz ze swoimi współpracownikami, jako gospodarz miasta, kładąc wielki nacisk na szybki rozwój Warszawy, tak, aby warunki życia w mieście polepszyły się, a wszyscy mieszkańcy, bez względu na to czy mieszkali w centrum czy na przedmieściach, mogli żyć godnie.

Drugą część publikacji stanowi Kalendarium, począwszy od 2 sierpnia 1934 roku, czyli od momentu powołania Stefana Starzyńskiego na Tymczasowego Prezydenta m.st. Warszawy, do dnia, kiedy to urwał się ślad po prezydencie, który został aresztowany przez gestapo i uwięziony na Pawiaku. W Kalendarium Czytelnicy znajdą informacje o inicjatywach i programie samorządowym Starzyńskiego, o jego spotkaniach z mieszkańcami i przedstawicielami organizacji, o oficjalnych spotkaniach, w których brał udział, jako gospodarz miasta.

 

 

Format: 230x170, oprawa twarda, ss. 1070, cena: 160 zł

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl