Produkt dnia
Stefan Starzyński – gospodarz stolicy w latach 1934-1939 (reprint)
Stefan Starzyński – gospodarz stolicy w latach 1934-1939 (reprint)

75,00 zł

Cena regularna: 135,00 zł

szt.
Rafał Skąpski, Sprawa Wincentego Witosa. Kraków 1944
Rafał Skąpski, Sprawa Wincentego Witosa. Kraków 1944

30,00 zł

Cena regularna: 65,00 zł

szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Tadeusz Kościuszko i jego insurekcja

Taduesz Kościuszko i jego insurekcja.jpg
  • promocja
Dostępność: 10 szt. ( na wyczerpaniu)
Wysyłka w: 5 dni
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 65,00 zł 115,00 zł 65.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Tadeusz Kościuszko i jego insurekcja

Wydawnictwo Muzeum Niepodległości, Warszawa 2025, ISBN 978-83-68378-00-9

Redakcja: dr Tadeusz Skoczek

Autorzy tekstów: dr Janusz Gmitruk, Małgorzata Karolina Piekarska, dr Tadeusz Skoczek, Marian Sołobodowski, Piotr Zgorzelski

Słowa kluczowe: Galeria Brama Bielańska, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Tadeusz Kościuszko, insurekcja kościuszkowska, pocztówki

Przedstawiamy najnowszą publikację Muzeum Niepodległości – Informator wystawy kolekcji kart pocztowych Mariana Sołobodowskiego “Tadeusz Kościuszko i jego Insurekcja”, który ukazał się pod redakcją Tadeusza Skoczka, Dyrektora naszego Muzeum.

Autor kolekcji Marian Sołobodowski napisał: “Pocztówką archiwalną interesuję się od 2015 roku. Początkowo były to kartki pocztowe dotyczące świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Szybko zainteresowałem się także pocztówkami historycznymi, które przypominają i pomnażają naszą wiedzę o ważnych wydarzeniach i bohaterach wpisanych w dzieje polskiego narodu.

Jako początkujący filokartysta zacząłem odkrywać i doceniać urok, jak również znaczenie starych pocztówek patriotycznych. W tym miejscu kłaniam się przedwojennym i powojennym wydawcom polskich pocztówek. To oni przyczynili się i wciąż przyczyniają do popularyzowania pięknych oraz ważnych historycznie obrazów polskich malarzy, ilustratorów i fotografów artefaktów.

Wśród moich kolekcjonerskich zainteresowań od 2017 roku jest niezwykła postać Tadeusza Kościuszki.

Przyczyniło się do tego ustanowienie Roku Tadeusza Kościuszki przez Sejm RP, Senat RP, a także UNESCO. To dla mnie od szkolnych, grudziądzkich lat bardzo ważna postać zapisana w dziejach narodu i państwa polskiego.

Kościuszko stał się jednym z czołowych bojowników oraz przywódców walk o wolność narodową i sprawiedliwość społeczną pod koniec XVIII wieku. Jego imię na zawsze zostało wpisane w poczet bohaterów, zarówno Polski, jak i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

To wielki Polak zasługujący na naszą pamięć i upowszechnianie Jego osiągnięć. Dlatego w swojej dotychczasowej kolekcji posiadam pamiątki mające związek merytoryczny z Tadeuszem Kościuszką. Są to książki, zaproszenia, koperty ilustrowane, znaczki, ekslibrisy, ryciny z reprodukcjami obrazów, karty okolicznościowe, widokówki i oczywiście pocztówki patriotyczne.

Na wystawie TADEUSZ KOŚCIUSZKO I INSUREKCJA, na pocztówkach z mojej kolekcji z wielką przyjemnością pokazuję większą część zbiorów pocztówkowych.

Do najstarszych, z początków 1900 roku, zaliczyłbym pocztówki kościuszkowskie wydane przez Muzeum Polskie w Rapperswil w Szwajcarii. Wielu polskich malarzy, których pokazuję, uwieczniło jego postać: Jan Matejko, Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie, Jan Styka, Józef Chełmoński, A. Setkowicz, P. Stachiewicz, St. Tondos, F. Franić, L. Stasiak, J. Grassi, J. Męcina-Krzesz i inni. Na wystawie oraz w katalogu prezentuję także pocztówki z reprodukcjami obrazów, które przypominają nam wiekopomne bitwy z udziałem Tadeusza Kościuszki.

Można oglądać fragmenty Panoramy Racławickiej w formie pocztówkowej – dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Można też zobaczyć na pocztówkach patriotycznych postacie historyczne związane z rozległą działalnością Tadeusza Kościuszki.

W mojej kolekcji są również widokówki. Te artefakty, którymi obdarowywano się korespondencyjnie w okresie międzywojennym i współcześnie, ukazują ciekawą historię powstawania kopca Kościuszki w Krakowie. Można też oglądać na widokówkach pomniki Tadeusza Kościuszki, wzniesione w kilku miastach Polski, dla utrwalenia wiekopomnej pamięci polskiego społeczeństwa o naszym bohaterze narodowym”.

Format 232x 202 mm, oprawa miękka, kolorowe ilustracje reprodukcji, ss. 142, cena: 115,00 zł.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl